مرحله سوم تست انسانی واکسن "کوو ایران برکت" آغاز شد

تهران- ایرنا- مطالعات بالینی مرحله سوم واکسن ایرانی کرونا به نام “کوو ایران برکت” لحظاتی پیش در هتل ارم تهران آغاز و طی آن این واکسن به سه داوطلب عضو ستاد ملی مقابله با کرونا ، نماینده مردم سیستان و بلوچستان و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و یک استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی همدان تزریق شد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، در این مرحله این واکسن به سه داوطلب، دکتر مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا و متخصص  بیماری های عفونی، حسینعلی شهریاری  نماینده مردم سیستان و بلوچستان و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس و محمدعلی امیرزرگر استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی همدان تزریق شد.

دکتر حامد حسینی، مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مراسم تزریق واکسن کوو ایران برکت اظهار داشت: پنجم دی ماه ۱۳۹۹ مجوز مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت را گرفتیم و فاز یک کارآزمایی بالینی با موفقیت تمام شد.

وی گفت: ۲۵ اسفند سال گذشته دو مجوز را اخذ کردیم که مجوز اول برای مطالعه بالینی افراد بالای ۵۰ سال بود که بیشتر این داوطلبان واکسن را دریافت کردند.

حسینی ادامه داد: همزمان مجوز اجرای فازهای ۲ و ۳ را اخذ کردیم و تا امروز تمامی داوطلبان فاز دوم وارد مطالعه شدند. تاکنون ۲۸۰ داوطلب تزریق اول را انجام دادند و برای ۳۰ درصد داوطلبان هم دوز دوم تزریق انجام شده است. 

وی افزود: امروز فاز سوم مطالعه بالینی را به طور رسمی آغاز می‌کنیم و این طرح پژوهشی روی جمعیت ۲۰ هزار نفری در 6 شهر انجام خواهد شد. 
حسینی ادامه داد: از مجموعه داوطلبان مرحله سوم تست بالینی ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از تهران و کرج و مابقی از چهار شهر بوشهر، اصفهان، مشهد و شیراز هستند.

وی افزود: ثبت نام داوطلبان مرحله سوم تست انسانی آغاز شده و روند این کار به نحو مطلوب در حال انجام است.مرحله سوم تست انسانی این واکسن روی ۲۰ هزار نفر در ۶ شهر تهران، بوشهر، شیراز، کرج، مشهد و اصفهان انجام می شود. 

ثبت نام داوطلبان مرحله سوم این واکسن ایرانی از اول اردیبهشت ماه آغاز شده و رییس ستاد اطلاع رسانی ستاد اجرایی فرمان امام شب گذشته در صفحه توئیتر خود اعلام که بیش از ۳۲ هزار نفر تمایل خود را برای ورود به این طرح پژوهشی اعلام کردند.

ثبت نام داوطلبان این طرح مطالعاتی از دو مسیر در حال انجام است و علاقه مندان در رده سنی ۱۸ تا ۷۵ سال می‌توانند با تماس با سامانه ۴۰۳۰ یا از طریق نرم افزار کاربردی (اپلیکیشن) ” آی گپ ” تمایل خود را اعلام و وارد این طرح مطالعاتی شوند.

طبق برنامه ریزی‌های انجام شده اردیبهشت و خرداد ماه ۱۴۰۰ زمانی است که مرحله سوم مطالعه انسانی این واکسن در جریان خواهد بود.

فاز ۲ مطالعات بالینی اولین واکسن ایرانی کرونا تولید شده در ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ۲۵ اسفند ماه ۱۳۹۹ با تزریق روی دو داوطلب در هتل ارم تهران آغاز شد. 

تعداد داوطلبان این مرحله ۲۸۰ نفر هستند که بیشتر آنان وارد این مطالعه شده اند، همچنین ۲۰۰ نفر از این افراد زیر ۵۰ سال و بقیه هم بالای ۵۰ سال هستند.   

تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی اولین واکسن کرونا ایرانی از ۹ دی ماه آغاز و تا ۳۰ بهمن این واکسن به تمام داوطلبان این مرحله تزریق شد.

تعداد دوزهای تزریقی واکسن کرونا به داوطلبان در این مرحله ۲ دوز در روزهای صفر و ۱۴ بود که ۵۶ داوطلب این مرحله دو دوز واکسن خود را دریافت کردند و مطالعه فاز یک تست انسانی واکسن کووایران برکت با موفقیت پشت سر گذاشته شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *