مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی گفت: ۱۸ تشکل مذهبی در بیرجند و مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی نذورات مردم برای روز برات را جمع آوری می کنند.

حجت الاسلام احمد رضایی روز یکشنبه در جمع شماری از خبرنگاران افزود: مردم در سال های گذشته برای مراسم روز برات هزینه هایی می کردند که امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا این هزینه ها را به مراکز حمایتی چون کمیته امداد و مراکز نیکوکاری شناسنامه دار هدیه کنند.

وی از مردم خواست کمک ها و نذورات «چراغ برات» خود را به تشکل های و نهادهای شناسنامه دار برای تامین نیازهای ضروری در جامعه اهدا کنند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خراسان جنوبی یکی از آداب و رسوم مردم خطه خراسان را سنت حسنه چراغ برات معرفی کرد و گفت: این سنت حسنه قدمت بیش از یک هزار ساله در این خطه دارد که در روز سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم شعبان و غالبا در کنار قبور اموات برگزار می شود.

وی بیان کرد: خیرات و صدقات در روز برات گاهی مادی در غالب توزیع مواد خوراکی چون انواع شیرینی بین مردم است و گاهی به صورت معنوی چون ختم قرآن و قرائت نماز است.

حجت الاسلام رضایی افزود: در روایات و فرهنگ دینی ما نیز به یاد کردن درگذشتگان و تقدیم صدقات و خیرات به یاد آنان تأکید شده و از بهترین کارها برای اموات، دعا و صدقه است.

وی گفت: چراغ برات به عنوان سنت حسنه فرهنگی در چند سال گذشته گرفتار آسیب هایی چون تفاخر، اسراف و چشم و هم چشمی شده و متاسفانه در مکانی که افراد را باید به یاد معاد و قیامت بیندازد نیز گرفتار مادی گرایی و مسائل دنیایی کرده است.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر حضور متکدیان در آرامستان ها در این روز چهره ناخوشایندی به شهر داده که در چند سال اخیر برنامه ریزی هایی شده تا این آسیب ها حذف و صدقات برای اموات از راهش به اهلش برسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *