دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور با اشاره به محرومیت‌های استان سیستان و بلوچستان، گفت: خیرین می‌توانند ما را در زمینه‌هایی چون ساخت مرکز بهداشت، تجهیز بیمارستان و دستگاه‌های دیالیز، راه‌اندازی خانه‌های بهداشت و مرکز جامع سلامت در این استان یاری کنند.
 گزارش روابط عمومی مجمع خیرین سلامت کشور به نقل از ایسنا دکتر حسین‌علی شهریاری در اولین همایش خیرین سلامت سیستان‌وبلوچستان که در مشهد برگزار شد، با اشاره به وضعیت اقدامات خیرخواهانه در سیستان‌وبلوچستان، اظهار کرد: در این میان معاونت اجتماعی وزارت بهداشت هم برای این موضوع تشکیل شده که بتواند در ارتقای سلامت جامعه تلاش کند و سطح سواد سلامت جامعه را افزایش دهد. علاوه بر این یکی از کارهایی که باید انجام شود، مراقبت در منزل است.

وی ادامه داد: پیشگیری منجر به عدم پرداخت هزینه‌های هنگفت می‌شود. همچنین لازم است در زمینه پیشگیری نیز اقداماتی انجام داد. باید کاری کنیم که مردم بیمار نشوند. البته فعالیت‌های ما نباید محدود به اقدامات فیزیکی و ساخت و احداث باشد. باید تلاش کرد مردم بیمار نشوند؛ چراکه هنگامی که فردی بیمار شود، به دنبال آن باید مبالغ هنگفتی را جهت درمان خود هزینه کند.

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور گفت: اگر مردم استان سیستان‌وبلوچستان با توجه به مشکلاتی که با آن روبه‌رو هستند، بخواهند استان را رها کنند، دولت باید سالانه صدها میلیارد تومان هزینه کند تا امنیت را در استان برقرار کند؛ این در حالی است که در حال حاضر این امنیت توسط مرزداران صورت می‌گیرد و در این راه نیز تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند.

وی حضور بانوان در عرصه فعالیت‌های خیریه را مهم و ارزشمند دانست و گفت: خوشبختانه با توسعه مشارکت زنان در این زمینه اقدامات خوبی را می‌توان انجام داد. قطعا بانوان در هر امری که پای کار آمده‌اند، از مردان موفق‌تر بوده‌اند و با حضور آنها مردان هم تشویق می‌شوند که بیشتر در عرصه این فعالیت‌ها، حضور پررنگی داشته باشند و پا به پای یکدیگر تلاش کنند.

شهریاری گفت: با توجه به محرومیتی که استان سیستان‌وبلوچستان دارد، متاسفانه خیرین اقدامات کمک قابل توجهی انجام نداده‌اند، این در حالی است که در شهرهای دیگر اقدامات خوبی صورت گرفته است.

دبیرکل مجمع خیرین سلامت کشور بیان کرد: اقدامات مناسبی در این استان انجام نشده، اما در جلسه‌ خیرینی که اخیرا در شهر شیراز برگزار شد، مبلغی بالغ بر ۸۱ میلیارد تومان کمک جمع‌آوری شد که امسال نیز بنا شد ۱۰۰ میلیارد تومان کمک‌ جمع آوری شود. البته قطعا اگر همت مردم سیستان‌وبلوچستان بالاتر از این نباشد، کم‌تر هم نخواهد بود و آن‌ها هم می‌توانند پای کار آیند که در این صورت قطعا شاهد اتفاقات خوبی خواهیم بود.

وی عنوان کرد: مردم سیستان‌وبلوچستان همیشه و در هر زمانی مظلوم واقع شده‌اند. به عنوان نمونه این استان نزدیک به ۱۸ سال است که با خشکسالی‌های شدیدی درگیر بوده و روستاهای زیادی در آن با تانکر آب‌رسانی می‌شوند. خیرین می‌توانند ما را در زمینه‌هایی چون ساخت مرکز بهداشت، تجهیز بیمارستان و دستگاه‌های دیالیز، راه‌اندازی خانه‌های بهداشت و مرکز جامع سلامت در استان یاری کنند.

دبیر کل مجمع خیرین سلامت کشور تصریح کرد: حتما نباید افراد به صورت میلیاردی کمک کنند؛ انتظار ما این است که اگر افراد منابع مالی کمی دارند، باز هم در این امر خداپسندانه شرکت کنند و سهیم باشند. سال‌های گذشته خیرین اقدامات بسیار خوبی انجام دادند، اما امروز با توجه به تحریم‌هایی که با آن مواجه هستیم، دچار مشکلاتی خواهیم شد.

شهریاری اظهار کرد: در حال حاضر هم وزارت بهداشت در زمینه دارو تلاش دارد که راهکارهایی را در پیش گیرد، اما باز هم دشمنان بیکار نخواهند ماند و مشکللاتی ایجاد خواهند کرد. بنابراین ما باید دست‌ در دست هم دهیم تا بتوانیم در حد توان تا حدودی درد این بیماران را کاهش دهیم و مشکلات آن‌ها را حل کرده و یا به حداقل برسانیم.

وی همچنین افزود: متاسفانه بسیاری از افراد و مسئولان نسبت به موضوع سبک زندگی بی‌توجه هستند. باید به سمتی پیش رویم که غذاهای سنتی، تحرک و ورزش را در برنامه روزانه خود داشته و از این راه بتوانیم تا حدودی پیشگیری‌های لازم را انجام دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *