خبرگزاری تسنیم: آئین پخت” آش نذری غلور” در خراسان جنوبی به عنوان آئین خاص و یکی از میراث  معنوی این استان به شمار می رود

 

 

 

.

 

 به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، غلور نوعی آش محلی است که معمولاً در بیرجند و بیشتر در ایام ماه محرم به ویژه اربعین حسینی توسط مردم متدین این دیار انجام می گیرد.

 

سید احمد برآبادی رئیس حوزه پژوهش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در بیرجند اظهار داشت: مراسم  پخت غلور معمولاً در حسینیه ها، مساجد و برخی منازل در روی دیگ های بزرگ با همکاری هیأت امنا و دسته‌جات عزاداری  انجام وسپس  بین مردم توزیع می شود.

 

وی گفت: ذکر دعا و زمزمه صلوات چاشنی معنوی این مراسم مذهبی اجتماعی است و مردم خراسان جنوبی این غذا را متبرک و جهت شفای بیماران مؤثر می‌شمارند.

 

 

 

وی افزود: غلور بیشتر در بیرجند و برخی از روستاهای استان پخت می شود و هریک از شهرستان‌های خراسان جنوبی پخت یک غذای محلی دیگر را در ایام محرم اجرا می‌کنند.

 

برآبادی اظهار داشت: موارد مشابهی از مراسم پخت غلور در استان های دیگر نیز مشاهده می‌شود به عنوان مثال در مشهدمقدس مراسم پخت شله مشهدی و آش لخشک در گناباد از این دست است.

 

وی درباره طرز تهیه غلور اظهار داشت: بلغور گندم را از شب قبل شسته و در آب خیس می کنندو حبوبات خیس کرده را به ترتیب نخود و لوبیا و بعد در آخر عدس  با مقداری آب و پیاز داغ می پزند.

 

سید احمد برآبادی گفت: سپس بلغور را اضافه و در این حال مرتب  به هم می زنند و حبه‌های سیر خرد شده و  روغن و گوشت پخته و ریش شده را اضافه کرده و اجازه داد تاغلور جا بیفتد و به هنگام سرو، سیرداغ و فلفل را اضافه می کنند.

 

رئیس حوزه پژوهش میراث فرهنگی استان گفت: مهارت پخت آش غلور به شماره 814  بهمن سال 91 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

 

مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی به خبرنگار تسنیم در بیرجند گفت: در آستانه اربعین حسینی برای سومین سال، آئین باشکوه پخت غلور برای شفا بیماران به ویژه بیماران سرطانی 20 آذرماه در بیرجند برگزار می شود.

 

سید محمود حسینی اظهار داشت: این مراسم معنوی نیز برای سلامتی خیران و نیکوکارانی که ما را در ساخت مرکز رادیوتراپی و شیمی درمانی استان یاری دادند برگزارمی شود.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *