•  

    تماس با ما

    26750073 (98+)

  •  

    ایمیل

    info@salamat-charity.ir

 همایش «متابولیک؛ پیشگیری، کنترل و درمان» به همت شورای مشارکتهای زنان مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی در مشهد مقدس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شورای مشارکتهای زنان مجمع خیرین سلامت استان خراسان رضوی، این همایش به همت شورای مشارکتهای زنان مجمع خیرین سلامت استان خراسان رضوی و مجمع خیرین سلامت مشهد مقدس و همکاری انجمن حمایت از بیماران متابولیک، کمیسیون جمعیت و سلامت مجمع مشورتی زنان استان، جهاد دانشگاهی و دانشگاه علوم پزشکی مشهد مقدس، با حضور جمعی از پزشکان، متخصصان بیماری‌های متابولیک، ژنتیک و تغذیه و خانواده‌هایی که با این نوع بیماری‌ها درگیر هستند، در سالن همایش‌های هتل پردیسان مشهد مقدس برگزار شد.

آرزو حیدریان رییس شورای مشارکتهای زنان مجمع خیرین سلامت و رییس کمیسیون جمعیت و سلامت مجمع مشورتی استان خراسان رضوی با بیان اینکه بیماران متابولیک اگر دیر شناسایی شوند قطعا ناتوانایی‌های شدید جسمی و ذهنی را برای فرد ایجاد می‌کند، افزود: حتی ممکن است در هفته اول تولد یا در سنین بالاتر در صورت عدم  تشخیص به موقع منجر به فوت شود و لذا ضروری است که جامعه در خصوص شناسایی زودهنگام بیماری‌های ژنتیکی حساس شود و فرهنگ‌سازی در این حوزه به صورت مستمر انجام شود.
وی ادامه داد: بیماری‌های متابولیک مادرزادی نوعی بیماری ژنتیکی است و 500 نوع متفاوت از این نوع در سطح دنیا شناسایی شده است که شایع‌ترین آن P.K.U نام دارد ومتخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که اگر قبل از بارداری و حتی  قبل از ازدواج آزمایش‌های ژنتیک انجام شود کودک مبتلا به بیماری متابولیک متولد نمی‌شود.
رییس کمیسیون جمعیت و سلامت مجمع مشورتی زنان استان با اشاره به مشکلات خانواده‌های درگیر این نوع از بیماری‌ها، افزود: یکی از دغدغه‌های مهم در خصوص این بخش از جامعه، بارداری نوبت بعدی می‌باشد که باید حتما پیش از این مرحله آزمایش‌های ضروری ژنتیکی برای این افراد صورت گیرد. 
وی با اشاره به اینکه مخارج نگهداری بیماران متابولیک زیاد است، بیان کرد: بیماران متابولیک اگر دیر شناسایی شوند، قطعا ناتوانایی‌های شدید جسمی و ذهنی در آن‌ها بروز می‌کند و حتی ممکن است در هفته های اول تولد  باعث فوت شود، از این رو بسیار مهم است که جامعه در خصوص شناسایی زودهنگام بیماری‌های ژنتیکی حساس شود و فرهنگ‌سازی‌های لازم در این حوزه صورت گیرد، امید است که خیرین در حوزه مسائل پیشگیری و آزمایشگاه و آزمایش‌های لازم ورود کنند زیرا هزینه‌های این بیماری گران قیمت است و بسیاری از خانواده‌ها توان پرداخت را ندارند و یکی از مشکلات اساسی خانواده‌های دارای فرزند بیماری خاص است. 
حیدریان تصریح‌کرد: با پیگیری‌های انجام شده در سطح کشور در رابطه با بیمه بیماری‌های خاص از جمله بیماری‌های پروانه‌ای، اوتیسم، متابولیک برخی از داروهای این بیماران تحت پوشش بیمه بیماران خاص قرار گرفته است و امیدواریم در آینده نه چندان دور در سطح وزارتخانه برای حوزه پیشگیری و آزمایشگاهی ژنتیک قبل از بارداری و حین بارداری مانند سندرم داون، متابولیک ، بیماری‌های نقص ایمنی و بیماری‌های مختلف برنامه‌ریزی شود تا بسیاری از معلولیت‌ها شناسایی و گام بزرگی در جهت ایجاد جامعه سالم برداشته شود. 

وی با بیان اینکه شورای مشارکتهای زنان مجمع خیرین سلامت خراسان رضوی با انجمن متابولیک مادرزادی همکاری‌های زیادی دارد‌، گفت: شورای مشارکت‌های زنان، از یک سال و نیم گذشته اولین سمن‌سرای سلامت کشور را در استان خراسان رضوی راه‌اندازی کرد و برای 8 سمن فعال در حوزه سلامت، فضای لازم را مهیا نمود تا در حوزه مورد نظر خود فعالیت کنند، همچنین حمایت‌های روانی از خانواده‌های دارای فرزند مبتلا از لحاظ برگزاری کلاس‌های آموزش و کلاس‌های مختلف، هم برای خانواده و هم برای کودکانی که می‌توانند استفاده کنند، برگزار می‌شود.

حیدریان اضافه کرد: در حوزه تهیه دارو، آزمایش‌ها، سونوگرافی‌ها، اقلام موردنیاز کودکان بیمار و دارای شرایط ویژه و مسائل مورد نیاز بیماران نیز، ازطریق انجمن‌ها به ما ارجاع داده می‌شوند و ما نیز تا جایی که بتوانیم با کمک خیرین، به خانواده‌ها کمک می‌کنیم، درهمین راستا انجمن متابولیک تاکنون بیش از 500 کودک راشناسایی کرده است که در مواردمختلف درکنارشان وکمک آنها بوده‌ایم.
رئیس کمیسیون جمعیت و سلامت مجمع مشورتی زنان خراسان رضوی با اشاره به اینکه حداقل ماهانه یک کنفرانس و همایش علمی درحوزه‌های فرهنگسازی سلامت و پیشگیری ازبروز بیماری‌ها جهت گروه‌های مختلف جامعه در سطح استان برگزارمی‌شود،اظهار‌ کرد: هدف اصلی شورای مشارکت‌های زنان مجمع خیرین سلامت درکل کشور این است که بانوان وجوانان بیشتردر این حوزه‌ها ورود کنندودرمباحث پیشگیری فعال‌ترباشند.


مدیرعامل مجمع خیرین سلامت کردستان از بهره‌برداری از 6 پروژه حوزه سلامت همزمان با دهه فجر دراین استان خبر داد
.

 مهدی‌علی مسیمر اظهار داشت: مجمع خیرین سلامت، مردمی است و چون خدماتی که در حوزه درمان انجام می‌شود عمومی است، خیرین برای خدمت به جامعه اسلامی اقدامات خوبی در سطح استان انجام داده‌اند.

وی افزود: جدای از اهدای یک واحد ساختمانی به مساحت یک‌هزار مترمربع در سنندج برای مرکز بهداشتی شهری، ۶۵ قطعه زمین نیز از سوی خیرین کردستانی اهدا شده است.

مهدی‌علی مسیمر خاطرنشان کرد: پروژه بخش آنکولوژی و سرطان خون در سنندج با مشارکت مجمع خیرین سلامت کردستان و دانشگاه علوم پزشکی و کلنگ‌زنی مرکز خدمات جامع سلامت و محل اسکان پزشکان و پرسنل در شهر دزج شهرستان قروه توسط مجمع خیرین سلامت از جمله طرح‌ها و پروژه‌هایی است که در دهه فجر افتتاح و یا کلنگ‌زنی می‌شود.

به گفته وی، افتتاح پایگاه سلامت ساحلی و نوبهار مریوان، خانه بهداشت روستای عصرآباد مریوان، خانه بهداشت روستای گیلی‌گران مریوان، مرکز فوریت‌های پزشکی جاده‌‌ای سقز از دیگر پروژه‌های حوزه سلامت است که همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب در استان بهره‌برداری می‌شود.

 به گزارش  روابط عمومی مجمع خیرین سلامت کردستان، مهدی‌علی مسیمر رئیس مجمع خیرین سلامت کردستان گفت: 6 پروژه حوزه سلامت با 3 میلیارد تومان اعتبار همزمان با دهه فجر امسال در شهرهای مختلف استان به بهره‌برداری می‌رسد.  وی از مجمع خیرین سلامت به عنوان مجموعه مردمی و برای مردم نام برد و گفت: از آغاز فعالیت این مجمع در استان ۳۱ میلیارد تومان از سوی خیرین به حوزه سلامت استان کمک شده است.

 

دبیر مجمع خیرین سلامت دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: احداث هر مرکز جامعه سلامت در سطح استان گلستان بیش از 1.5 میلیارد تومان توسط خیرین هزینه شده است.

هزینه 1.5 میلیارد تومانی برای احداث مرکز جامعه سلامت در گلستان

علی بزرگمهر ظهر امروز در گفت و گو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: تمامی مراکز جامعه سلامت در سطح استان گلستان مبلغ بیش از 1.5 میلیارد تومان توسط خیرین هزینه شده است.

وی درخصوص هزینه احداث مرکز جامعه سلامت در استان گلستان تصریح کرد: هر مرکز جامعه سلامت بیش از 1.5 میلیارد تومان توسط خیرین هزینه شد و فایده آن به مردم خوب استان گلستان خواهد رسید.

دبیر مجمع خیرین سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان با بیان اینکه مجمع خیرین سلامت در سال 1389 در استان گلستان فعالیت خود را آغاز کرده است، ابراز کرد: مجمع خیرین سلامت از اردیبهشت ماه سال 1389 عملا فعالیت خود را در استان گلستان آغاز کرده است و تاکنون توانسته میلیاردها تومان از مردم شریف گلستان و همچنین گرگانی‌های مقیم ایران حتی گرگانی‌های مقیم خارج از کشور نقدینگی تهیه کند.

بزرگمهر درخصوص نقدینگی برای ساخت مراکز جامعه سلامت در استان گلستان خاطرنشان کرد: این نقدینگی‌ها شامل زمین، ساختمان، ساخت فضاهای فیزیکی موردنیاز وزارت بهداشت و همچنین خرید تجهیزات پزشکی است.

وی اذعان کرد: ساخت فضاهای فیزیکی مورد نیاز وزارت بهداشت شامل خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های بهداشتی مراکز جامع خدمات سلامت است.

دبیر مجمع خیرین سلامت دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان از بهره‌برداری مرکز جامع سلامت در شهرستان گرگان خبر داد و یادآور شد:  با همت و مشارکت خیرین مرکز جامع سلامت در شهرستان گرگان به بهره‌برداری رسید.

بزرگمهر خاطرنشان کرد: اخیرا واحدهای مرکز جامع سلامت را در مراکز استان گلستان راه‌اندازی کردیم که احداث این مراکز با همکاری و مشارکت خیرین استارت زده شد.

وی از احداث مرکز جامع سلامت در شهرستان علی‌آبادکتول خبر داد و اذعان کرد: در شهرستان علی‌آبادکتول مرکز جامع سلامت در شرف بهره‌برداری است و به زودی افتتاح خواهد شد و همچنین یک واحد از مرکز جامع سلامت نیز در شهرستان کلاله ایجاد شده است.