•  

    تماس با ما

    71149000 (98+)

  •  

    ایمیل

    info@salamat-charity.ir

 
 

 حسینعلی شهریاری، دبیر مجمع خیرین سلامت کشور در ششمین همایش مجمع خیرین سلامتآذربایجان شرقی که با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی تبریز و حضور مسئولان استانی و کشوری و جمعی ازنمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در تبریز برگزار شد، با اشاره به اهداف و چشم انداز این مجمع گفت: سازماندهی، تقویت و توسعه فعالیت های خیریه در ارتباط با بهداشت و درمان، نیازسنجی و تعیین اولویت های بخشی سلامت و درمان و بهره گیری از نظرات کارشناسی دانشگاه علوم پزشکی و دیگر سازمان های ذیربط در امر بهداشت و درمان، تلاش و تبلیغ در جهت جذب و حمایت کمک های مردمی از جمله اهداف و چشم انداز مجمع خیرین سلامت استان است.
وی همچنین رفع نیازهای بهداشتی و درمانی افراد در حد مقدور، ارائه مشاوره به افراد و خیرین در جهت سرمایه گذاری بهینه آنان در بخش درمان و تقدیر و حمایت از برنامه های خیرین در زمینه بهداشت و درمان را از دیگر اهداف این مجمع عنوان کرد.
دبیر مجمع خیرین سلامت کشور با بیان این که هیچ کاری بالاتر از کار خیر در سلامت نیست،گفت: باید روستاهای دورافتاده نیز به خیران معرفی شود.
شهریاری خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی کشور وضعیت معیشتی برخی مناسب نیست و توان تامین هزینه های درمانی را ندارند. از این رو اگر خیرین کمک نکنند آسیب های جدی به این حوزه وارد می شود.
دبیر مجمع خیرین سلامت کشوردر پایان گفت: طرح تحول سلامت یکی از طرح های بزرگی بود که در زمینه بهداشت و درمان و کاهش هزینه ها در بیمارستان های دولتی انجام گرفت. دولت نیز مصمم است که طرح را به طور کامل اجرا کند و مجلس نیز در این زمینه همکاری های لازم را انجام دهد.

 


«مجید پور ناجی ایران» مدیر عامل مجمع خیّرین سلامت آذربایجان شرقی


«مجید پور ناجی ایران» مدیر عامل مجمع خیّرین سلامت آذربایجان شرقی در خصوص چگونگی فعالیت های این مجمع، با اظهار بر این‌که بقا و پایداری جوامع بر دو اصل مهم سلامت جسم و امنیت اجتماعی استوار است، بستر سازی برای شناسایی و ساماندهی خیّرین سلامت و برنامه ریزی برای بهره گیری صحیح کمک ها، مشارکت های مردمی و هدایت این کمک ها به اولویت های ملی در حوزه سلامت را از اهداف کلی مجمع برشمرد و گفت: اهمیت این موضوع در آموزه های دینی ما مطرح شده، و بحث سلامت در کنار امنیت جامعه یک مقوله جدّی است. اما واقعیت امر این است که در همه جای دنیا، درمان ، هزینه بالایی دارد و دولت ها به تنهایی نمی توانند از عهده آن بر آیند. از این رو، برای کمک به این حوزه، مؤسسات و ثمن هایی شکل می گیرند و یکی از این ها، مجمع خیرین سلامت در کشور ماست.

وی در همین راستا، در پاسخ به چگونگی نقش خیرین مجمع سلامت استان با بیان این‌که خیّرین در واقع، کار آفرین هستند و با بذل مال و ایثارشان ارزش آفرینی می کنند، ادامه داد: خیّران واقعاً انسان های بزرگی هستند که به رشد و تعالی جامعه می اندیشند و در کل کشور، ۱۱۰ هزار خیّر نیک اندیش در بخش سلامت فعالیت دارند و در ۱۰ سال گذشته، حدود ۶۰ هزار میلیارد ریال در بخش های مختلف حوزه سلامت توسط خیّران هزینه شده، و در آذربایجان شرقی که از سال ۱۳۸۹ مجمع خیّرین سلامت ایجاد شده، فعالیت های مختلفی در حوزه احداث بیمارستان، درمانگاه، کلینیک، دی کلینیک، خانه های بهداشت و تجهیزات پزشکی به ثمر رسیده، و احداث چندین بیمارستان، درمانگاه و ۱۰ ها خانه بهداشت، بخش دیالیز و خریداری چند دستگاه آمبولانس در شهرهای مختلف استان از جمله، اهر، مرند، هریس، کلیبر، چارویماق، مراکز بهداشتی و درمانی، نمونه هایی از فعالیت های خیّران مجمع استان می باشد.

مدیر عامل مجمع خیّرین سلامت استان در همین راستا با تکیه بر اهدای زمین در ۱۴ شهرستان به بخش سلامت، ارزش آن ها را ۵۸ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خواند و گفت: هر شهرستان، برای خود، شورایی دارد و اعضای حاضر در شورای خیّرین با توجه به نیازهای شبکه بهداشت و درمان نسبت به برطرف سازی نیازهای شناسایی شده، اقدام می کنند و بر اساس سیاست کلی مجمع خیّرین که اخذ نیازهای حوزه سلامت از دانشگاه علوم پزشکی است، نسبت به احداث یا تکمیل، ترمیم، تجهیز و همیاری در امر مراکز بهداشتی و درمانی مورد تأیید وزارت بهداشت قدم بر می دارند و جای یادآوری است که در این حوزه، بین مجمع و خیّران مطلقاً پولی رد و بدل نمی شود و خیّران خود با انتخاب پیمانکار مراحل اجرایی پروژه ها یا خرید لوازم و تجهیزات را متقبّل می شوند و فقط زمین، جا و مکان ارایه شده از طرف علوم پزشکی به مجمع، توسط ما در اختیار خیّرین قرار می گیرد.

وی در این خصوص با اظهار بر این‌که این مجمع بر اساس اهداف تبیین شده در اساسنامه خود، برای شناسایی، هدایت و جذب خیّران اقدام می کند، نیّت اصلی این مجمع را بحث ترویج و فرهنگ سازی در جهت جهت جذب خیّرین و برداشتن گام های مثبت در راستای الگوسازی این امر در جامعه خواند و ادامه داد: در حوزه سلامت، حدود ۶۰۰ خیّر با مجمع استان در ارتباط هستند و در همایش پیش روی مان از آن ها دعوت خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم در الگو سازی این موضوع در جامعه قدم های مثبتی برداریم.

پور ناجی ایران در ادامه ضمن تشکر از رئیس دانشگاه علوم پزشکی و قدردانی از مشارکت این دانشگاه در پروژه های اجرایی این مجمع متذکر شد: اغلب پروژه های ما توسط خود خیّران شروع و به اتمام می رسد، اما در بعضی از پروژه ها، دانشگاه علوم پزشکی نیز مشارکت دارد و بخش دیالیز بیمارستان مرند که قرار بود توسط یکی از خیّرین در فضای ۷۰۰ متر مربعی ایجاد شود، نمونه ای از این مشارکت هاست که به لحاظ نیاز احساس شده در این شهرستان، با مشارکت خیّر و دانشگاه علوم پزشکی به بهره برداری رسید. البته ناگفته نماند که کلینیک تخصصی هشترود و ممقان، بیمارستان آیت الله طالقانی تبریز نیز از جمله پروژه های این مجمع است که دانشگاه علوم پزشکی در آن ها مشارکت داشته، و در مجموع همکاری دانشگاه علوم پزشکی رضایت بخش بوده است و امیدواریم این همکاری های حاصل شده، تداوم داشته باشد.

مشکل بزرگ خیّرین، موضوع مالیات بر ارزش افزوده است

وی در پاسخ به چگونگی انتظارات این مجمع از مسؤولان اجرایی استانی و کشوری، با تکیه بر موانع موجود بر سر راه خیّران این حوزه، مجمع خیرین سلامت را یک سازمان مردم نهاد و یک مجمع غیر سیاسی، غیر انتفاعی و غیر دولتی خواند و ابراز داشت: تمامی فعالیت های این مجمع با محوریت خیرین انجام می شود و مشکل بزرگی که خیّران ما با آن مواجه اند و امیدواریم مرتفع سازی این مشکل، مدّ نظر مسؤولان تلاشگر و دلسوز واقع شود، موضوع مالیات بر ارزش افزوده است و واقعاً مشارکت مسؤولان در این زمینه، بسیار بسیار مهم و حیاتی است. جای تذکر دارد هم اکنون خیّرانی داریم که چند میلیارد تومان به عنوان مالیات بر ارزش افزوده، پرداخت کرده اند و این پسندیده و جایز نیست. چرا که آنان سرمایه خود را به نفع این کشور و دانشگاه های علوم پزشکی کشور هزینه می کنند و امیدواریم خیّرین حوزه سلامت نیز همچون خیّرین مدرسه ساز از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.